Dārzkopības ābece: viss par siltumnīcām
Kaut arī pavasaris vēl neiepriecina ar siltu laiku, dārzos jau ir sākušies pirmie pavasara darbi, tiek celtas siltumnīcas. Jau sen vēlaties dārzā vai pagalmā ierīkot siltumnīcu, taču jums nav ne jausmas ar ko sākt. Ar galvenajiem siltumnīcu iegādāšanās un ierīkošanas kritēriju padomiem ir piekrituši dalīties lielākā Latvijas interneta veikala 220.lv speciālisti.
Kad un kur ierīkot siltumnīcu?
Pēc 220.lv speciālistu domām, pavasaris un rudens ir īsts siltumnīcu pārdošanas „buma” laiks, taču tās var iegādāties visu gadu. To montēšanas darbi ir atkarīgi no laikapstākļiem – būtiski ir nogaidīt, kamēr paries sals un zeme nedaudz izžūs. Pēdējā laikā sals nav bijis īpaši ass, un pavasaris ir sācies gana agri, tādēļ siltumnīcu montēšanas darbus var uzsākt jau šobrīd.
Cits aktuāls jautājums – kur vislabāk ir ierīkot siltumnīcu? Ja vēlaties priecāties par patiešām bagātīgu ražu, parūpējaties par to, lai siltumnīcā audzētie dārzeņi saņemtu pēc iespējas vairāk saules gaismas, tādēļ siltumnīcai vajadzētu izvēlēties pašu saulaināko dārza vai pagalma vietu. Būtu patiesi lieliski, ja siltumnīcu neaizsegtu koki, krūmi, malkas grēdas vai lielas ēkas. Augiem, kas nesaņem saules gaismu, ir grūti augt un nogatavināt augļus, turklāt, paēnā zeme vienmēr mēdz būt mitra, tādēļ īpaši jutīgu augu saknes var sākt pūt. Taisnība, reizēm baidāmies, ka uz „līdzena” lauka ierīkotas siltumnīcas var neizturēt stipru vēju un mainīgus laikapstākļus, taču speciālisti apgalvo, ka nav kā baidīties. Mūsdienās siltumnīcas tiek ražotas visu labi pārdomājot, tām ir speciāli pamati, pie kuriem siltumnīcas kājiņas ir piestiprināmas ļoti ātri un efektīvi, tādēļ nav nepieciešams betonēt pamatus un uztraukties, ka siltumnīca neizturēs lielas vēja brāzmas. Gala rezultātā vajadzētu zināt, ka siltumnīcas galus vajadzētu novirzīt uz ziemeļu un dienvidu pusi, bet siltumnīcas sānus vajadzētu apgaismot rīta un vakara saules stariem, lai dārzeņi, kad vasarā saule paceļas pašā zenītā „neizceptos”. Protams, ir ļoti būtiski pievērst uzmanību arī augsnes kvalitātei. Nav rekomendējams siltumnīcas celts uz mālainas augsnes, ja vien neplānojiet siltumnīcā nomainīt zemi.
Kādi mēdz būt siltumnīcu tipi?
Pēc formas siltumnīcas iedalāmas arkveida un slīpa jumta siltumnīcās. Kādas formas siltumnīcu izvēlēties, ir atkarīgs tikai no jūsu pašu gaumes un finansiālajām iespējām, piemēram, arkveida siltumnīcas konstrukcija nav sarežģīta, tās ir viegli izgatavojamas, tādēļ tās ir lētākas, salīdzinot ar slīpa jumta siltumnīcām. Turklāt, arkveida siltumnīcas ir gana viegli samontēt, tādēļ tās ir gana populāra dārza preču izvēle starp dārzniekiem. Pirms jaunas siltumnīcas pirkšanas, vajadzētu arī labi padomāt, kādus dārzeņus vai augus esat nodomājis tajā audzēt. Ja aprobežosieties ar paprikām, asajiem pipariem vai zemo šķirņu tomātiem, tad jums būs lieliski piemērotas zemākas arkveida siltumnīcas. Bet, ja plānojat siltumnīcā audzēt gurķus, augstākus tomātus, ir nepieciešama siltumnīca, kura sienu augstums sasniegtu vismaz 160–180 cm, tādēļ speciālisti rekomendē izvēlēties siltumnīcu ar slīpu jumtu. Turklāt, izvēloties siltumnīcu, vajadzētu padomāt par tās apkopi arī citos gada laikos. Vajadzētu pievērst uzmanību tam, ka arkveida siltumnīcām nepieciešama mazāka apkope, sniegs no tām nokrīt ātrāk, protams, sasniegot daudz, nāksies tīrīt gan arkveida siltumnīcu, gan slīpa jumta siltumnīcas jumtu.
Kādu siltumnīcas materiālu izvēlēties?
Siltumnīcām var izmantot stikla, polietilēna vai polikarbonāta segumu. Pēdējam segumam ir jābūt gaisa spraugām, kas lieliski uztur siltumu, taču temperatūra siltumnīcā svārstās maz. Polikarbonāta materiāls efektīvi sadala saules gaismu, tādēļ neļauj siltumnīcā esošajiem dārzeņiem vai augiem pārkarst, piemēram, stikla siltumnīcā vai ar polietilēna plēvi pārklātā siltumnīcā, kas netiek vēdinātā termometra stabiņš var lēkāt līdz +40 grādu karstumam, bet polikarbonāta siltumnīcā – tikai līdz +30 grādu siltumam. Tātad augi patiešām nepārkarsīs un to galotnes nesadegs. Turklāt, šis materiāls lieliski pasargā arī no salnām – temperatūrai nokrītoties 5 grādus zem nulles, polikarbonāta segums aiztur aukstumu. Protams, ir ļoti svarīgi, lai augu lapiņas vai saknes pie tā nepieskartos. Siltumnīcās, kas pārklātas ar tradicionālo polietilēna plēvi, augiem nepieciešama papildus aizsardzība – papildus plēves kārta vai agro plēve. Taisnība, polietilēna materiāls ir ievērojami lētāks, to ir vieglāk uzklāt vai pārklāt siltumnīcai. Atkarībā no polietilēna plēves blīvuma, tā var veiksmīgi kalpot līdz 4 sezonām. Protams, stikls ir pats stiprākais un ilgmūžīgākais siltumnīcu materiāls, taču, izvēloties to, vajadzēs ierīkot slīpa jumta siltumnīcu nevis arkveida siltumnīcu. Turklāt, stiklu ir sarežģīti uzlikt, bet, tam salūstot, rodas iespējamība sagriezties. Turklāt, nevajadzētu būt pārliecinātiem, ka stikla siltumnīca var stāvēt visu gadu. 220.lv speciālisti rekomendē stiklus izņemt, tuvojoties ziemai, jo spraugās starp stiklu var nokļūt ūdens, kurš sasalstot, sašķels stiklus. Tad tos vajadzēs mainīt pret jauniem, bet tas nav lēts prieks.
Siltumnīcu vēdināšana
Daļai no mūsdienu siltumnīcām ir automātiskie jumta logi, kas atveras, kad siltumnīcas temperatūra pārsniedz noteiktās robežas. Taisnība, tādas modernas siltumnīcas ir gana dārga, tādēļ iespējami arī citi vienkāršāki un lētāki vēdināšanas risinājumi – jumta logi, kas atverami manuāli vai divu daļu durvis, kuru augšējo daļu iespējams izmantot kā vēdlodziņu.